sobota, 7 maja 2011

Aktualizacja Samsung Galaxy 3 (i5800) do Android 2.2 FroYo

W recenzji telefonu obiecałem podać szczegóły dotyczące aktualizacji i5800 do nowszej wersji systemu. Aktualizacja oficjalna pojawiła się już ok. miesiąc temu, jednak tylko dla telefonów zakupionych u operatorów Plus i Era. Swój telefon kupiłem w zwykłym sklepie, posiada oprogramowanie niezbezczeszczone przez żadną z sieci komórkowych. Niestety, Samsung jakoś nie spieszy się z wypuszczeniem aktualizacji dla mnie i dla innych osób w mojej sytuacji. Przykro, bo FroYo dla Galaxy 3 było obiecywane już od jesieni zeszłego roku. Postanowiłem dłużej nie czekać na błogosławieństwo producenta i samemu zaktualizowałem telefon do pół-oficjalnej wersji systemu. Najpierw opiszę wrażenia związane z nową wersją, później związane z samą aktualizacją. Dokładną instrukcję krok po kroku, jak zaktualizować telefon bez użycia programu Samsung Kies znajdziecie na polskim forum androida. Na samym końcu moich wypocin znajdziecie kilka uwag do tej instrukcji.

Zainstalowana przeze mnie wersja systemu to I5800XWJPF. Jest to najnowsza obecnie dostępna, otwarta wersja Androida 2.2 na ten telefon. Jest w pełni stabilna (testowana przez wielu użytkowników), przez niektórych określana oficjalną aktualizacją dla Polski (aczkolwiek ja w to wątpię). Można ją pobrać ze strony samfirmware.com (wymagana rejestracja!). Są tam również inne wersje systemu. Jeśli ktoś jest zainteresowany wersjami brandowanymi, zapraszam na stronę gsmpl.com.

Ogólnie wrażenie z nowej wersji systemu zdecydowanie pozytywne. Zmiany, które najbardziej rzucają się w oczy (uporządkowane mniej więcej według tego, jak bardzo ich oczekiwałem):

  • Dużo szybsze działanie. O ile w grach i aplikacjach nie jest to aż tak widoczne, o tyle sam system działa dużo szybciej. Poprawiony został tym samym problem długiego oczekiwania na otwarcie aplikacji Kontakty (książka telefoniczna) oraz Telefon (klawiatura oraz historia połączeń).

  • Możliwość instalacji aplikacji na karcie pamięci! To chyba najważniejsza zmiana i najbardziej przeze mnie oczekiwana (zaraz po optymalizacji całego systemu). [screen]

  • Systemowa funkcja wykonywania zrzutów ekranu: przytrzymujemy przycisk "wstecz" przez ok. sekundę i naciskamy przycisk "home"

  • Hotspot WiFi - bardzo przydatna rzecz na wyjazdy, gdy nie mamy dostępu do stałego łącza. [screen]

  • Poprawiony błąd, który powodował, że przy wysyłaniu wiadomości w alfabecie GSM (bez polskich znaków), polskie znaki były zamieniane na znak zapytania.

  • Osobne ustawienia głośności dla połączeń, powiadomień i multimediów. Osobne dzwonki dla SMS-ów i powiadomień systemowych. [screen]

  • Możliwość ustawienia blokady ekranu nie tylko przez symbol, ale również przez PIN lub osobne hasło. [screen]

  • Aktualizacja aplikacji YouTube - tutaj naprawdę duże zmiany. [screen]

  • Systemowy menedżer zadań i zainstalowanych aplikacji. Ale ja i tak polecam jakąś aplikację z marketu, np. SystemPanel Lite oraz App 2 SD Free ;) [screen1] [screen2]

  • Poprawiony interfejs (zasługa samego Samsunga, ponieważ interfejsem jest tu nakładka TouchWiz):

    • Wyszukiwarka w aplikacji Kontakty [screen]

    • Zmienione menu dodawania ekranu głównego (teraz można je między sobą przestawiać) [screen]

    • Ikony skrótów na dole głównego ekranu są teraz umieszczone na ładnym, przezroczystym pasku.[screen]

    • Ładniejsze ikonki w menu ustawień [screen]

  • Subiektywnie: szybsze łączenie z siecią WiFi

  • Zużycie baterii: tutaj są zdania mieszane. Dla mnie bateria rozładowuje się mniej więcej w podobnym tempie, ale zmiany pokazywane przez np. Battery Indicator są płynniejsze.

  • Niestety drobne, ale denerwujące błędy w aplikacji Swype (pracuję nad rozwiązaniem). Do tego (subiektywnie) niekorzystne zmiany w aplikacji Zegar (a dokładniej w budziku).


Sama aktualizacja nie przebiegła niestety bez problemów. Nie mam pojęcia z czym to było związane. Całość opisałem na wspomnianym już forum: forum.android.com.pl. Wszystko jednak skończyło się dobrze. Serdecznie polecam aktualizację telefonu przez program Odin. Jedna uwaga: nie przystępujcie do tego bez odpowiedniego przygotowania! Zmiana systemu w telefonie to nie zabawa - może mieć pewne konsekwencje. Upewnijcie się, że bateria w telefonie jest naładowana co najmniej do połowy. Jeśli macie laptopa, włóżcie do niego baterię, aby zapobiec przerwaniu procesu w razie odłączenia zasilania. Przede wszystkim poczytajcie, co to w ogóle jest ROM, co to jest flashowanie i na czym ono polega. Jeśli będziecie przygotowani, to nawet drobna awaria nie będzie miała złych skutków.

Na koniec drobne uwagi dotyczące tutoriala.

  1. W kwestii gwarancji głosy są podzielone. Prawda jest pewnie taka, że akceptacja naprawy gwarancyjnej zależy od tego, kto będzie nas obsługiwał. Firmware ze strony samfirmware.com jest udostępniany oficjalnie lub nieoficjalnie przez samego Samsunga, więc mała jest szansa na to, żeby uszkodził telefon.

  2. Jeśli na komputerze zainstalowany jest program Samsung Kies oraz udało się Wam połączyć z nim telefon, to sterowniki są już zainstalowane poprawnie na komputerze i nie musicie instalować żadnych dodatkowych.

  3. OBOWIĄZKOWO pamiętajcie o uruchomieniu Odina z prawami administratora na Windows Vista oraz 7

  4. Debugowanie USB nie jest raczej potrzebne do samego procesu wgrywania softu. Należy jednak je włączyć na samym początku, podłączyć telefon, poczekać na jego wykrycie i zainstalowanie i dopiero wtedy przejść do procesu wgrywania softu.

  5. Firmware może być w postaci jednego pliku (archiwum *.tar) lub kilku różnych. W zależności od tego wybieramy opcję One lub Multi Package w programie Odin.

  6. Jeśli po instalacji systemu w wersji 2.2 występują problemy, a ponowne jego zainstalowanie jest z jakiegoś powodu nie możliwe, zainstaluj jakiś soft w wersji 2.1 i dopiero po tym 2.2.

  7. Przywracanie ustawień fabrycznych polecam robić zarówno po, jaki przed samą aktualizacją oprogramowania.

1 komentarz: