poniedziałek, 28 czerwca 2010

WordPress Q&A

wpZa namową blogera postanowiłem napisać krótki poradnik dotyczący WordPressa. Nie będzie to dokładna instrukcja krok po kroku 'jak instalować, jak obsługiwać, jak ulepszać', bo takich instrukcji Wujek Gugl ma w swoim indeksie wiele. Przedstawiam wam krótkie FAQ zawierające rozwiązania możliwych błędów i problemów, odpowiedzi na niektóre pytania i przydatne ciekawostki :)

Podczas próby wejścia do panelu admina (wp-admin) otrzymujemy wiadomość:
Nie masz wystarczających uprawnień do wejścia na tę stronę

Rozwiązanie:

  1. Edytuj plik wp-config.php znajdujący się w głównym katalogu z twoją stroną.

  2. Znajdź fragment pliku dotyczący "unikatowych kluczy uwierzytelniania".

  3. Wejdź na stronę: https://api.wordpress.org/secret-key/1.1/

  4. Skopiuj wyświetloną treść w całości.

  5. Wklej do edytowanego pliku zastępując podobny fragment, nie posiadający wprowadzonych danych (a jedynie instrukcję "wprowadz tutaj unikatowa fraze" ).



Automatyczna aktualizacja wtyczek nie działa (mimo wpisywania poprawnych danych o serwerze ftp).


Rozwiązanie:

Faktycznego rozwiązania szczerze mówiąc nie znalazłem jeszcze. Możliwe, że działanie tej funkcji zależy od serwera... Ja w takim wypadku (czyli prawie zawsze) pobieram nową wersję wtyczki, łączę się ze stroną przy użyciu klienta ftp, kasuję starą wersję z folderu .../wp-content/plugins i w to samo miejsce wgrywam nową wersję pluginu. Zaznaczę, że nie trzeba aktualizować wtyczek za każdym razem, gdy pojawia się nowsza wersja. Często poprawki są wprowadzane często i w mniejszych ilościach, więc każdorazowa aktualizacja się po prostu nie opłaca.


Chcesz przeprowadzić prace na stronie (np. testujesz nowy motyw, ręcznie edytujesz szablon, przeprowadzasz ręczną aktualizację, itp.) i nie chcesz, aby w tym czasie ktokolwiek widział co się dzieje na blogu. Jednocześnie sam chcesz mieć pełny dostęp do całej strony bez przekierowywania domeny, czy innych sztuczek.


Rozwiązanie:

Wtyczka Maintenance Mode pozwala na aktywację trybu "maintenance". Wszystkim użytkownikom niezalogowanym (lub zalogowanym, lecz ze zbyt niską rangą) wyświetlany jest odpowiedni komunikat o pracach na stronie (który można modyfikować).


Jak zamienić odnośniki "starsze wpisy" i "nowsze wpisy" na stronie głównej na wygodny pasek z numerami i odnośnikami do kolejnych stron?


Rozwiązanie 1:

Znajdź motyw oferujący taką funkcję. ;) Np. motyw (jarrah) oferuje w standardzie taki pasek nawigacyjny.
Rozwiązanie 2:

Wtyczka WP Page Numbers umożliwia przyjazną użytkownikom nawigację i często jest pewnego rodzaju urozmaiceniem/ozdobą (dostępne są różne style wyglądu pasujące do twojego motywu). Aby działała, musisz dodać kod:
<?php if(function_exists('wp_page_numbers')) : wp_page_numbers(); endif; ?>

w miejsce, gdzie ma się pojawić pasek nawigacyjny (oczywiście musisz też aktywować wtyczkę).

Rozwiązanie 3:

Wtyczka WP-PageNavi. Działanie takie samo jak przy wtyczce WP Page Numbers. Brak jest stylów wyglądu, za to pasek nawigacyjny integruje się z wyglądem głównego motywu. Instalacja również podobna, jednak niektóre motywy (np. Motion zawierają już wymagany skrypt (nie trzeba wtedy edytować kodu strony).


Po wgraniu nowego motywu pojawia się błąd zaczynający się mniej więcej tak: "Parse error: syntax error, ( ... )"
Rozwiązanie:
Używając FileZilla:

  1. Usuń z serwera plik, który powoduje problemy - jest podany na końcu treści błędu (u mnie to było functions.php)

  2. Transfer -> Ręczny transfer

  3. Kierunek transferu ustaw jako "Wyślij".

  4. Wybierz lokalny plik, który chcesz przesłać (ten sam, który sprawiał problemy).

  5. Wybierz odpowiednią zdalną ścieżkę i nazwę pliku.

  6. Typ danych: jeśli program mówi, że w trybie automatycznym plik byłby przesyłany w trybie ASCII, to zaznacz tryb binarny (tak samo na odwrót)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz